Ehliyet Sınavında Dosya Yakmak

Ehliyet sınavına girecek olan kursiyerlerin merak ettiği soruların başında ehliyet sınavında dosya yanarsa ne olurEhliyet sınavında dosya yanarsa elektronik sistem ? gibi sorular gelmektedir. Bu konuya elimizden geldiğince aydınlatmak istiyoruz. Ehliyet almak isteyen adayların yazılı ve teorik sınavı başarılı bir şekilde geçmeleri istenmektedir. Bir aday en yazılı sınavdan geçtiğinden teorik sınavından kalması durumunda en fazla 4 kez hak verilir. Yazılı sınavından kalması durumunda 4 kez girme hakkı vardır. Sonuç itibariyle yazılı ve teorik sınavdan en fazla 4 kez kalabilir. 5.kez sınavda kalması durumunda dosya yanar. İşte bu duruma dosya yakmak denilmektedir.

Ehliyet sınavında dosya yanarsa ne olur ?

2017 yılında ehliyet sınavına giren adaylar için şu bilgileri aktaralım. Her yıl toplamda 5 kez sınav yapılmaktadır. Bu sınavlara giren adayların başarı olmaları elbette ki dileğimizdir. Fakat başarısız olan adaylar için en fazla 4. kez sınava girme hakkı vardır. 4. seferde sınavdan kalırsa, dosyası yanar. İşte ziyaretçilerimiz tarafından gelen sorular ?

  • Ehliyet sınavına girme hakkı kaç defadır ?
  • Ehliyet sınavına en fazla kaç defa girilir ?
  • Ehliyet sınavına kaç kez girebilirim

Bir aday en fazla 4. kez sınava girebilir. 5. defa da hakkı yanar. Baştan dosya ve diğer harçları yatırması gerekmektedir. Fakat istenmeyen bir durum olduğunda aday sınava giremese ne olur ? Daha açık söylemek gerekirse, ehliyet sınavı mazeretleri nelerdir ? Hangi durumda geçerli olur ?

Ehliyet Sınav Yönetmeliği’nde açıklanan durumlar şu şekildedir.

  • Hastalık (Yataktan kalkamaz raporu, hastanede yattığına dair)
  • Doğal afetler (Yangın, deprem, sel, su baskını gibi)
  • Ölüm (Kişinin yakınlarından birisinin vefat etmesi)

Bu mazeretleri sadece bir kez geçerli sebep olarak görülmektedir. Yani sınava 4. kez giren adayın, yukarıda ki mazeretleri başına gelirse, 5. kez sınava girebilir.

Leave a Reply