Ehliyet Sınavını Nasıl Kazanırım ?

Ehliyet sınavını nasıl kazanılır ? Ehliyet sınavını nasıl geçebilirim ? İşte o soruların yanıtlarını inceleyelim. Öncelikle sınav hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. 18 yaşını tamamlayan her birey rahatlık ehliyet için başvuru yapabilir. Başvuru yapmadan önce bazı teorik bilgileri bilmeniz gerekmektedir. Sınav süresi 60 dakika, toplamda 50 tanedir. Her sene 5 defa ehliyet sınavı yapılır. Girmiş olduğu sınavda en az 35 doğru soruyu bilmeniz gerekiyor. En fazla 15 tane yanlış yapma hakkınız bulunuyor. Her soru 2 puan değerindedir. Sınavı başarılı adayların teorik olarak direksiyon sınavına girmesi gerekmektedir. Direksiyon dersin yaklaşık yazılı sınavdan 1 hafta sonra yapılmaktadır.

Ehliyet Sınavını Kazanmanın Adımları

Sınavı kazanmak için öncelikle derslere zamanında katılmanız lazımdır. Bir kitap almanız ve üzerinde çalışmanız lazımdır. Çıkmış sorular üzerinde denemeler çözmelidir. Özellikle son 3 senenin çıkmış soruları çözmeniz gerekiyor. Gelin birlikte tek tek adımları uygulayalım. Adayların sınavda 4 konu üzerinde sorular sorulacaktır. İlk yardım bilgisi, trafik ve çevre bilgisi, motor bilgisi ve trafik adabı bilgisi üzerinedir.

Hangi konuda eksiğiniz var ? Hangi konuyu daha hakimsiniz ? İşte olayın püf noktası burasıdır. Adayların bu duruma dikkat etmesi gerekmektedir. Ehliyet almanın adımları gelin birlikte inceleyelim.

  • Önce güzel bir ehliyet kursuna yazılmanız gerekiyor.
  • Dersleri takip etmeniz gerekiyor.
  • Ehliyet kursunun vermiş olduğu kitabı alarak, dersleri okuyunuz.
  • Kitap üzerinde soru çözün, çözemediğiniz soruları hocalarınıza gösteriniz.
  • Son 3 yılın çıkmış soruları çıkarıp, çözmeye çalışın.
  • Aynı şekilde çözemediğiniz soruları hocalarınıza gösteriniz.
  • Şimdilik sınava hazırsınız. Gelelim direksiyon sınavına….

Aslında direksiyon sınavı için çok söylenecek söz yoktur. Sınavı geçebilmeniz için teorik yapmanız gerekiyor. Kendinizi sınava hazırlamanız şarttır.

Bu bilgiler ışığında sınavı kazanmanızı ve ehliyeti almanızı umut ediyoruz.

Leave a Reply