Stajyer Ehliyet Nedir ?

Stajyer ehliyet nedir ? Hakkında bilgiler neledir ? Ne zaman alınmaya başlayacak ? Bu sistem hakkında merak edilen tüm soruların yanıtları birlikte verelim. Yeni yasa birlikte karşımıza çıkan bu yönetmelikte, yeni ehliyet alacak kişileri kapsamaktadır. Adayların stajyer olarak ehliyet almalarıdır. 17 Nisan 2017’den itibaren yürürlüğe giren bu yasa da adaylar için bilmeleri için bazı önemli noktaları paylaşacağız.

Stajyer ehliyet nedir hakkında bilgiler

Kara yolları Trafik Yönetmenliğinde yapılan değişiklik ile aday sürücü olarak bilenen stajyer ehliyet uygulaması hayat girmiştir. Peki bu stajyer ehliyet ya da diğer adıyla aday sürücü nedir ? Yeni yasa kimler dahil olacak ? 2017 yılı içerisinde 5 defa yapılan ehliyet sınavı yapılacaktır. Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren sınava girecek olan adayları kapsamaktadır. Fakat 20 Mayıs 2017 de sınava girecek adaylar başvuruları önce yaptıkları için stajyer ehliyet uygulaması ile karşılaşmayacaklardır.

Ne zaman alınmaya başlayacak ? Yeni yasaya göre stajyer ehliyet alacak kişilerin girecekleri sınavlar ve tarihleri şu şekildedir.

 • 2017/MTSKS-3: 29 TEMMUZ 2017( saat 14.00)
 • 2017/MTSKS-4: 07 EKİM 2017 (saat 14.00)
 • 2017/MTSKS-5: 23 ARALIK 2017(saat 14.00)

Stajyer ehliyet dönemi hayatımıza girmeye başladı. İlk olarak 29 Temmuz 2017 de sınava girecek olan adaylara verilecek bir ehliyettir. Peki nedir bu stajyer ehliyet alma olayı…

Ehliyet alan sürücü 2 yıl boyunca 75 puan cezaya ulaşırsa ehliyetine el konulması ve tekrar ehliyet sınavına yazılarak tekrar bu süreçleri yaşaması gerekmektedir. Aynı zaman psiko – teknik rapor alması gerekmektedir. 2 yılın sonunda ceza almayan adayların kullanabilir ehliyet belgesinin verilmesi işlemi yapılmaktadır.

Peki, adayların ne yapması gerekmektedir ? İşte stajyer adayları bazı önerilerimiz…

 • 2 yıl süresince ceza puan almamaları, Aşağıda maddelerinin yapılması durumu ceza puanı eklenecektir. (sınırı 75)
  • Trafik kuralları ihlalinin yapılmaması,
   • Kemer bağlanmaması,
   • Alkollü araç kullanımının yapılmaması,
   • Sürücü koltuğunda sigara içilmesi,
   • Sürücü koltuğunda telefon ile konuşulması,
   • Hız ve ışık ihlalinin yapılması,
   • Park yasağına uymamak,
   • Şerit ihlalleri

Yukarı maddelere uyan kişiler 2 senenin sonunda kullanabilir ehliyet belgesini alabilir. Ehliyet alacak adayların en çok merak ettikleri soruları derledik.

En çok sorulan sorular… (stajyer ehliyet soru – cevap)

Stajyer ehliyet alkollü yakalanma çok risklidir. Ceza ehliyet puanına bakılmaksızın, stajyer ehliyet iptal edilir. (Sınırı 0,20 promildir.) Stajyer ehliyet araba kiralama yapılabilir. Yukarı da saydığımız cezaları işlemediğiniz sürece bir sıkıntı yoktur. Stajyer ehliyet alma yaşı 18’tir.

Stajyer Ehliyet Dönemi Resmen Başladı

Stajyer ehliyet alma şartları yoktur. 17 Nisan 2017’den sonra ehliyet alacak tüm adaylar için uygulanacaktır. ( stajyer ehliyet başladı mı 2017, stajyer ehliyet başlama tarihi) Bu tarihten sonra sınava girecek adayların (20 Mayıs 2017 hariç) stajyer ehliyet alanlar sınıfında olacaktır.

Peki, stajyer ehliyet belgesi nasıl olacak ? Aslında resmi olarak bir açıklama yapılmazken, ehliyet tipinde olacağı ve üzerinde başlangıç stajyerlik tarihi yazılacağını söyleniyor. Stajyer ehliyet şehir dışına çıkabilir. Bir sıkıntı yoktur. Burada ki amaç kişinin ceza puanı almamasıdır.

İnternet baştan olmak üzere bir çok mecra da stajyer ehliyet dezavantajları konuşulmaktadır. Aslında kişiyi daha kurallı ve disiplin bir süreçte soktuğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak stajyer ehliyet detayları konusunda bilgiler vermeye çalıştık.

 

Leave a Reply