Ehliyet Sınavına Kaç Defa Girilir ?

Ehliyet sınavına kaç defa girilir ? Ehliyet sınavına girme sayısı ve diğer merak edilen hususlar konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Ehliyet alacak olan adaylar için önemli kriter noktalarından bir tanesi de sınava giriş sayısıdır. İlk hedefiniz sınavı geçmek olsa da kaç defa hakkınız olduğunu bilmek gerekmektedir. Peki, ehliyet sınavına giren adaylar en fazla kaç defa giriş yaparlar ?

Öncelikle ehliyet sınavının yazılı ve teorik yani direksiyon sınavında olduğunu unutmayınız. Sınava giren ilk adaylar önce yazılı kısmından mülakat olur. Yazılı kısmında geçen adaylar ise teorik kısmı yani direksiyon eğitimine tabi olurlar.

Karayolları trafik yönetmeliğine göre yazılı sınavdan bir kişi en fazla 4 defa giriş hakkı bulunurken, teorik sınavdan da aynı şekilde 4 defa sınava giriş hakkı bulunmaktadır. Toplamda 8 kez sınava giriş hakkınız bulunmaktadır. Burada yanlış anlaşılmaması sebebiyle adayların ilk olarak yazılı sınavdan 4 defa yazılı sınav geçen adaylar için de direksiyon sınavından 4 defa hakkı bulunmaktadır.

Peki, dördüncü kez de sınava girip de sınavı kazanamayan adaylar ne yapması gerekiyor ? Halk arasında ehliyette dosya yakma adı verilen işleme tabi tutulmaktadır. Yani yapmış olduğunuz bütün masraflar boşa giderek ehliyeti baştan yazılmanın gerekmektedir. Bunun içerisinde sınav ücreti ehliyet kursiyer ücreti ve diğer harçlar da tekrar ödenerek sınava sıfırdan hazırlamanız gerekmektedir.

Burada açıkça anlatılmak istenen şey kişinin 4. seferde alamaması baştan ehliyet eğitimi alması gerektiğini göstermektedir. Siz değerli kursiyerlerimiz için internet sitemizde sınavı nasıl kazanılır ? sınavı kazanmak için hangi adımlar izlenmesi gerekir ? Online sınav bölümleri gibi bir çok yararlı kategori bulunmaktadır.

Leave a Reply