Ehliyet Sınavından Kaç Soru Yapmak Gerekir

Ehliyet alacak adaylar için ehliyet sınavında kaç soru sorulur ? ve hangi tip soru tipleri ile karşılaşılır ? Bu detaylar çok önemlidir. Ehliyet sınavı süreci zorlu bir süreçtir. Yaklaşık 3 ay boyunca ehliyet kursuna gidilmesi, burada yazılı ve teorik bilgilerin öğrenilmesi, ehliyet sınavına yakın direksiyon derslerin alınması gerekmektedir. Konu başlığında dönersek ehliyet sınavında toplamda 50 tane soru sorulmaktadır. 4 ünite üzerinden sorulan soruların dağılımı aşağıdaki gibidir.

  • 23 tane trafik ve çevre bilgisi
  • 12 tane ilk yardım bilgisi
  • 9 tane motor bilgisi
  • 6 tane trafik adabı bilgisi

Ehliyet sınavında kaç soru yaparsam geçerim ? 50 soru üzerinde 35 doğrunuz olması durumunda yazılı sınavı vermiş olacaksınız. Bu da 70 puan üzerinden geçer not demektir. (35 x 2 = 70) Her soru 2 puan değerindedir.

Genel dağılım itibariyle adayların sınava hazırlanırken ehliyet hazırlık kitabı almaları ve bu kitap üzerinde çıkmış soruları, ünite sonu soruları ve konu üzerindeki soruları çözmeleri gerekmektedir. Burada anlattığımız tavsiyeler üzerine soruları çözen adayların yazılı kısmında bir sıkıntı yaşayacaklarını ihtimal vermiyoruz. Fakat yine de görülmesi amacıyla internet sitemizde online soru bölümlerinde kendinizin sınava hazırlayabilirsiniz.

Bilindiği üzere ehliyet alma yaşı ülkemizde 18 yaş şartı aranmaktadır (B sınıfı ehliyetler için geçerlidir) Yeni gelen yasa ile birlikte stajyer ehliyet yani aday sürücü kavramı hayatımıza girmiştir. Ehliyet alacak kişiler iki sene boyunca 75 ceza puanı açmadığı sürece ehliyet belgesi verilmektedir. Eğer kişi hız kuralı, trafik ışıkları ve alkollü araç kullanımı gibi trafik kurallarına uymayan davranışlar da bulunursa 75 ceza puanı üzerinden stajyer ehliyeti iptal edilerek tekrar ehliyet sınavına girmesi ve yeniden bu süreçten geçmesi gerekmektedir.

Trafikte kurallara mutlaka uyalım uymayanları da gerekli mercilere bildiriniz. Böylece trafik terör olmaktan çıkmaktadır.

Leave a Reply