Direksiyon Sınavından Nasıl Geçilir

Direksiyon sınavını geçmek isteyen adaylar için hazırladığımız rehberde mutlaka işinize yarayacak ipuçları bulunmaktadır. İnternette direksiyon sınavı ile ilgili bir çok kirli bilgi bulunmaktadır. size tavsiyemiz bu bilgilere itimat etmeyiniz.

2017 yılı itibariyle ehliyet direksiyon sınavında herhangi bir değişikliğe gidilmiştir. Eski periyodik düzenlemeye göre sınavlar gerçekleştirilmektedir. Peki direksiyon sınavı nasıl yapılır ? Direksiyon sınavı toplamda 35 dakika süren bir teorik sınavdır.

Adaylara ilk 5 dakika araç tanıtımı aracın kullanmadan önce ne tip önlemler alınması gerektiği (mesela lambaları kontrol etme, aracın lastiklerini kontrol etme, aynaları kontrol etme, emniyet kemerlerini kontrol etme gibi) buradaki sorulara doğru ve düzgün cevap vermeniz halinde ikinci kısmı yani teorik kısmının gerçekleştirildiği araç sürme kısmına geçirmektedir. İşte direksiyon sınavını geçmek isteyen adaylarımız için bazı önerilerimiz;

Direksiyon sınavında nasıl başarılı olunur ?

  • Arabaya binmeden önce arabanın etrafında dolanmak sureti ile lastiklerin kontrol edilmesi,
  • Araca bildikten sonra emniyet kemeri dikiz aynası sağ ve sol aynaların kontrol edilmesi,
  • Araç koltuğunun ayarlanması ve vites kontrollerinin yapılması,
  • Aracın çalıştırılması ve yavaş bir şekilde ilk kalkışın verilmesi,
  • Vites geçişlerinin tam zamanında yapılması arabayı zorlamak ehliyet sınavında diğer bir etkendir,

Yukarıda saydığımız özellikler veya listemiz genel geçer itibariyle kabul görülen şeylerdir arabaya bindiğinizde ilk olarak kimlik kartınızı ve ehliyet giriş belgenizi gözetmenlere uzatırız. Araç hareket halindeyken gözetmenler sizlerle diyalog kurarak aracı nasıl sürdüğünü kontrol ederler. Yani araç gözetmenleri ile görüşürken kesinlikle arkanızı dönüp veya yoldan gözünüzü ayırmayınız.

Direksiyon sınavında araba nasıl çalıştırılır ?

Arabayı boş konuma alarak, kontağı yarım olarak çeviriniz. Bir miktar bekleyiniz. (30 sn) Yağ lambalarının sönmesini bekleyiniz. Daha sonra kontak tam olarak çevrilerek araç çalıştırır. Tam çevirme süresi 5 – 7 sn arasını geçmemesi lazımdır. Eğer araç ilk marş yaptığınız da çalışmaz ise akü ve elektrik aksamından kaynaklanan arızadan dolayıdır.

Direksiyon sınavından kalmak her insana zor gelir. 4 kere direksiyon sınavına giriş hakkınız bulunmaktadır. Peki, direksiyon sınavından geçtiğini nasıl anlarsın ? Yukarıda bahsettiğimiz hususları doğru yaptıysanız geçme şansınız çok yüksektir. Fakat arabayı ilk marş verirken titrettiniz, arabayı stop ettirdiniz veya park etmediniz. İşte bu sebepler direk olarak sınava tekrar giriş nedeni sayılmaktadır. Direksiyon sınavından sonra ehliyet alma süreciniz başlamaktadır.

Direksiyon sınavından sonra ehliyet ne zaman alınır 2017 ? Ortalama 15 gün içinde başvurunuzu yaparak ehliyetinizi cebinize koyabilirsiniz.

Leave a Reply