Ehliyet Sınavında Nasıl Sorular Çıkıyor

Ehliyet sınavına girecek adaylar için hazırlık rehberimiz de hangi tip soruların çıktığı konusunda sizlere bilgiler vereceğiz. Ehliyet sınavında nasıl sorular çıkıyor ? kaç soru soruluyor ? toplam kaç saat süresi var ? kaç puan ile geçilir ? kaç yanlış yapma hakkı vardır ?

Ehliyet sınavınında sorulan bu tip sorular adayları kafalarını karıştırmaktadır. Dilerseniz sırasıyla ehliyet sınavı hakkında sorulan en çok soruları birlikte yanıtlayalım. Ehliyet sınavında toplamda 50 tane soru sorulmaktadır. Toplam adayları verilen süre 60 dakika yani bir saattir. Adayların her doğru soru için 2 puan kazanma lazımdır. Toplam da 35 doğru 70 puan üzerinden ehliyet sınavını başarılı bir şekilde geçmeleri gerekmektedir. Sonuç itibariyle 15 yanlış hakkı bulunmaktadır.

Adayların sınavı başarılı tamamlanması için sınav kurallarına harfiyen riayet etmeleri gerekmektedir. Sınava girecek adayların hangi tip sorular üzerinde çalışmaları gerektiği konusunda bazı ipuçları vereceğiz. Öncelikle geçmiş yıllarda çıkan sorular üzerinde değerlendirme yapmak ve çalışmak adaylar için yararlı olacaktır. Sonuç itibariyle trafik, ilk yardım, motor bilgisi ve trafik adabı ünitelerinden toplamda 50 soru sorulduğunda adaylara soru üzerinde dağılımları şu şekildedir.

  • 23 tane trafik ve çevre bilgisi
  • 12 tane ilk yardım bilgisi
  • 9 tane motor bilgisi
  • 6 tane trafik adabı bilgisi

Leave a Reply