Ehliyet Sınavına Girerken Yanınızda Olması Gerekenler

Sınavına girerken kesinlikle yanınızda bulundurulması gerekenler hakkında siz değerli ziyaretçilerimize bilgiler vereceğiz. Motorlu Taşıt sürücüleri adayları için sınav saatinden önce gireceğiniz okulda hazır bulunmaları gerekmektedir. Örneğin sınav 11 de yapılıyor ise saat on buçukta sınav merkezinde olmamızda fayda var. Aksi halde 11’den sonra gelecek hiçbir aday sınava alınmayacaktır. Sınava girmeden önce sınav giriş belgenizi salon görevlisine teslim etmeniz gerekmektedir. Ehliyet sınavına gelirken yanınızda kesinlikle olması gereken şeyler şu şekildedir.

  • Motorlu Taşıt Sürücü Adayı giriş belgesi
  • Nüfus cüzdanı veya pasaport
  • Ehliyet değiştirecek adaylar için bir önceki sınavdan alınmış ehliyet
  • Yumuşak uçlu Kalem, kalem tıraş ve silgi

Bunların dışında yanınızda kesinlikle hiçbir şey olmaması lazımdır.

Ehliyet sınavında yasak olan şeyler (liste halinde)

  • Cep telefonu,
  • Çanta (El çantası, valiz, bavul gibi)
  • Telsiz haberleşme cihazları
  • Fonksiyonel saat
  • Cep bilgisayarı

gibi şeylerin yanınızda olmaması gerekiyor. Aksi halde yanınızda bulunması halinde giriş de bulunan polislere teslim etmeniz gerekiyor. Fakat polisler emanet olarak cep telefonu veya diğer eşyaları kesinlikle almazlar. Bir masanın üzerinde toplayarak çıkışta alabilirsiniz yine de çalınma ihtimaline karşı yine de yanınızda cep telefonu ve çağrı cihazları gibi değerli ürünlerinizi getirmeyiniz.

Ehliyet sürücü adayları tarafından sıklıkla sorulan soruları birlikte yanıtla yazacağız. Ehliyet sınavına çantayla girilir mi ? Sınava giren adayların yanında sadece sınav giriş belgesi, kalem, silgi, kalem tıraş kimlik veya pasaport bulunması gerekmektedir. Açıkça belirtildiği gibi sınava çantayla girilmesi yasaktır. Ehliyet sınavına uçlu kalem ile girilebilir.

Ehliyet sınavında kalem veriliyor mu ? Genellikle öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi tarafından yapılan sınavlarda kalem uygulaması vardır. Fakat milli eğitim tarafından yapılan Motorlu Taşıt Sürücü Adayı sınavlarında kalem verilmemektedir. Bu yüzden adayların sınava girerken yanlarında yumuşak uçlu kalem, kalem tıraş silgi veya uçlu kalem ve uç bulundurmaları gerekmektedir. Sınav esnasında kalem değişimi veya kalem tıraş gibi eşyaların adaylar arasında paylaşılması yasaktır.

Ehliyet sınavına telefon sokmak yasaktır. Yakalandığınız takdirde sınavınız geçersiz sayılacaktır. Böyle bir durumda tekrar sınava girmeniz gerekmektedir. O yüzden ehliyet sınavına girerken yanınızda cep telefonunu getirmeyiniz. Yine de mecburiyetiniz var ise sınava bir arkadaşınız ile gelmeniz de fayda var.

Leave a Reply