Direksiyon Sınavı Öncesi Hazırlıklar

Ehliyet sınavını başarılı şekilde tamamlayan adaylar için direksiyon sınavına hazırlık yapmaları gerekmektedir. Peki bu hazırlık nasıl olur ? Ne gibi sorular veya davranışların için hazırlıklı olmanız gerekiyor ? Ehliyet sınavı sitesi olarak sizler için derlediğimiz konu başlıklarını yakından inceleyebilirsiniz.

Ehliyet sınav süreci başarılı ile tamamlayan adaylar için yaklaşık 1 hafta direksiyon heyecanı sarmaktadır. Bu hazırlığın hangi aşamalarını olduğunu gelin birlikte göz atalım.

Direksiyon sınavı öncesi bilinmesi gerekenler

Direksiyon sınava giren adayların bilmesi gereken bazı noktaları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Öncelikle sınav öncesi hazırlık ilk aşama olarak görülmektedir. Arabayı trafik kurallarına göre sürmelisiniz. Güvenlik bir sürüş için ehliyet kursundan öğretmenler ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Eğer direksiyon kabiliyetiniz iyi ise diğer hususlara devam edelim. Öncelikle sakin ve sabırlı olmanız gerekiyor. Kesinlikle kendinize güvenin. Eğer heyecan yaparsanız işler yolunda gitmeye bilir.

Ayrıca kursiyerlerin bilmesi gereken diğer noktalara baktığımız zaman; süre ortalama 30 – 40 dakika arasındadır. Normal kalkış , yokuş kalkışları, park etme ve normal sürüş yapmanız beklenmektedir. Bu süre zarfında yanınızda olan eğitmenlerden notlar alacaksınız.

Direksiyon sınavı öncesi  yapılması gerekenler

  • Öncelikle arabaya binmeden önce aracın etrafında bir tur atmalısınız. Lastik gibi önemli noktaları kontrol etmek adına.
  • Sınava giriş belgeniz ve nüfus cüzdanınız yanınızda olması gerekmektedir.
  • Direksiyon sınavına giren öğretmenleri belge ve cüzdanınızı vermeli ve imza tutanağını imzalayınız.
  • Aracın koltuk ve aynasını kendinize göre ayarlayarak emniyet kemerinizin takılı olduğundan emin olunuz.
  • Vitesi boş duruma alınız. Aracın kontağını yarım marş çevirin ve yağ lambalarının sönmesini bekleyin.
  • El frenini indirerek aracı çalıştırın.
  • Yola çıkaran sinyal veriniz. Trafik kurallarına uymaya başlayınız.

Direksiyon sınavı öncesi sakinleştirici

Adaylarımız tarafından sıklıkla sorulan sorular arasındadır. Sakinleştirici alsam bir şey olur mu ? Hap kullanılıyorum bir sorun teşkil eder mi ? gibi uzatabiliriz. Burada adayların sakin olması her şeyden önemlidir. Yanlış yapacağınız bir adım sınavda başarısız olmanıza sebep olabilir. O yüzden çabuk sinirleniyorsanız, sakinleştirici alabilirsiniz.

Direksiyon sınavı öncesi heyecan nasıl yenilir ?

Direksiyon sınavında heyecan için ilaç kullanan bir çok aday ile karşılaştık. Bu şekilde yapmanız gerekiyorsa kesinlikle yapabilirsiniz. Fakat heyecan kişiye bağlı bir faktördür. Heyecanı yenmek sizin elinizdedir. Bu sebeple direk “ben heyecan yapıyorum, mutlaka almam gerekiyor.” yerine burada anlattığımız tavsiyeleri bir okuyun. Ondan sonra kararınızı verin. Yine de almanız gerekiyorsa, kullanabilirsiniz.

Direksiyon sınavı öncesi sorulan sorular

Direksiyon sınavında hocaların sormuş olduğu sorular genellikle klasiktir. Nasıl mı ?

  • Daha önce araba kullandınız mı ?
  • Sizin sürüş hakimiyetinize bakarak konu dışı sorular gelebilir.
  • Dikkat dağınıklığı var mı ?

Direksiyon sınavında kalırsam ne kadar ödemem gerekir ?

Direksiyon sınavından kalmanın bedeli 2 saat zorunlu (telafi ders) olarak belirtilmiştir. Ortalama 80 TL giriş ve 2 saat kurs ücreti olacaktır.

Leave a Reply