Ehliyet Sınavında Nasıl Başarılı Olunur ?

Ehliyet sınavında başarılı olmak için kaç puan gerekir ? Başarılı olmanın yolları nelerdir ? Başarılı olmak için hangi adımlar izlenmesi gerekir ? İşte adaylarımız tarafından en çok merak edilen o sorular yanıtları makalemizde… Ehliyet günümüz gereklilikleri arasında karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmaya göre ehliyet alma yaşına giren adayların %50’si ehliyet sınavı için başvuru yapıyor. Hal böyle olunca ehliyete olan talep her geçen gün artıyor. Peki, ehliyet sınavında başarı oranı ne kadar ? Başarı kişinin çalışması ve yatkınlığına bağlı olan bir durumdur. Kişi kendine hedef koyar ve o hedefe ulaşmak için ne gerekiyorsa yaparsa başarısını kanıtlamış olur.

Ehliyet sınavında başarılı olmak

Başarı ile elde edilen haz bambaşkadır. Çalışmak ve kazanmak insanoğlunun en büyük istekleri arasındadır. Bu sınavda da başarı olan yüz binlerce adaylar var. Başarı olmanın yolu doğru ve pratik çalışmak olarak tanımlasalar da işin püf noktası şunlardan ibarettir. İşte size ehliyet sınavında başarılı olmanın yolları…

  • Sabırlı olmak başarının ilk adımıdır. Hemen pes etmemeli.
  • Dersleri takip edin ve notlar çıkartın.
  • Çıkmış soruları çözün.
  • Bölüm arkasında ki sorulara göz atın.
  • Hata ve eksiklerinizi görmeye çalışın.

Yukarıda saydığımız adımlar her sınavda olduğu gibi ehliyette önemli bir araçtır. Adayların sınava çalışma taktikleri farklı olsa da izledikleri adımlar aynı yola çıkacaktır. Peki, gerçek anlamda ehliyet sınavında başarı nasıl sağlanır ? Sınavda başarı sağlamak istiyorsanız, dersleri kesinlikle takip etmeniz gerekiyor. Bir tane ehliyet kitabı alarak sınava sıkı çalışmanız şart. Ehliyet sınavı başarı notu 70’dir.

Ehliyet sınavında başarılı olmak için dua direk olarak yoktur. Fakat sınavlarda başarılı olmak için okunacak dualar vardır. Bunlardan bazılar; (Hadisler)

  • Allahümme Rabben-nâs müzhibel-be’s üşfi enteş-şâfi lâ şâfiye illâ ente üşfi şifâen lâ yüğâdiru sekamen. (Buharî)
  • Bismillâhil-kebîri eûzü billâhil-azîmi min külli ırkın ne’ârin ve min şerri harrin-nâri. (Tirmizi)

Ehliyet sınavında başarısız olanlar ne yapmalı

Sınavda başarının olduğu kadar başarısızlığında gelmesi olabilir. Peki adaylar başarısız olur ne yapması gerekir ? Öncelikle toplamda 5 defa girme hakkının olduğunu hatırlatalım. Adaylar hem direksiyon hem de yazılı sınava maksimum 5’er defa girebilir. Başarısız olursanız, tekrardan sınav girme hakkınız vardır. İlk olarak yapmanız gereken başarısızlığının sebebini araştırmalı ve eksik konularınızı bir an önce tamamlamalısınız.

Peki, ehliyet sınavında başarılı olanlar ne yapmalı ? Öncelikle başarılı adayların direksiyon sınavı için son eksiklerini tamamlamaları gerekmektedir. Bu son virajda tüm noksanların bitirilmesi gerekiyor.

Ehliyet sınavında nasıl sorular çıkıyor ?

Ehliyet sınavında genellikle aynı tip sorular çıkmaktadır. Müfredat aynı olduğundan olduğunda başarısız olma şansınız çok azdır. Ehliyet kitabının üzerinden 2 – 3 kez tekrar edildiği zaman sınavdan geçer not alınabilir. Ayrıca sınava girmeden çıkmış sorular üzerinde kesinlikle durmanız gerekiyor. Böylece soru tiplerini görerek hangi konulara daha fazla ağırlık verebileceğinizi kestirebilirsiniz.

Ehliyet sınavında aynı sorular mı çıkar ? Son 10 yıl incelendiğinde bire bir aynısı çıkmayabilir. Fakat birbirine çok yakın sorular çıkar. Son yılların sorularını incelediğiniz de soru kaçırma olasılığınız düşer.

Leave a Reply