Ehliyet Sınavı Renk Körlüğü Testi

Ehliyet alacak veya ehliyetlerini değişecek olan vatandaşlara renk körlüğü testi yapılması gerekmektedir. Ehliyet sınavında renk körlüğü testi nasıl yapılır ? Öncelikle devlet hastanesi veya sağlık ocaklarından işlemlerinizi yapabileceğinizi hatırlatarak yazımıza başlamak istiyoruz. Sağlık kuruluşuna gittiğiniz zaman sizlere bir form verilecektir. Form içerisinde bazı hastalık türleri vardır. Formu doldurduktan sonra imzalayarak doktora teslim edeceksiniz. İsim soyad – yaş – boy – kilo – herhangi bir hastalığınız – kullandığınız ilaç var mı ? – ameliyat oldunuz mu – sigara veya alkol kullanıyor musunuz ? Genel klasik sorular bunlardır.

Ehliyet sınavı için renk körlüğü testi

Test aşamasına geçmeden önce bazı testlerin yapılması gerekiyor. İlk adım sizi muayene eden doktor tansiyon, boy, kilo gibi şeyleri forma işlemesi gerekiyor. Eğer normalde gözlük kullanıyorsanız, derecesine bakması ve yine forma işlemesi gerekiyor. Diğer hastalıkları inceledikten sonra form doldurma sona ediyor. Bu aşamadan sonra renk körlüğüne testine geçiliyor.

Normal şartlarda yukarı simgeler kişiye gösterilmektedir. Burada yazılan renklere göre puan verilmektedir. Eğer kişi rakamları yanlış okuması haline doktor tarafından renk körü olarak kabul edileceksiniz. Peki bu durumda ne yapmak gerekiyor ? Renk körü olan bir kişi ehliyet alabilir mi ?

Leave a Reply