Ehliyeti Hangi Mezunlar Alabilir ?

Ehliyet almak için ne mezunu olmak gerekir ? Ehliyet mezuniyeti nedir ? Ehliyet alabilmek için kanunda belirtilen yaşta ve gerekli eğitim seviyesinde olunması gerekir. Bunun dışında hukuki anlamda ceza alınmaması gereken maddeler vardır. Bunlar uyuşturucu ve ateşli silahlarla alakadır. Bu yüküm çerçevesinde cezaya tabi olmamanız gerekmektedir. Sabıkasızlık belgesinin ehliyet alırken mutlaka beyan etmeniz gerekiyor. Ayrıca sağlığımızdan ehliyet almaya uygun olması lazımdır. Özellikle alacağımız ehliyet sınıfına göre uygun bir sağlık durumunda olmanız gerekmektedir. Genel olarak fiziki şartların kullanılacak ehliyet sınıfına ile örtüşmesi gerekiyor. Fiziki (sağlık raporu) ve hukuki (sabıka belgesi) şartları mutlaka gittiğiniz sürücü kursuna beyan etmeniz gerekmektedir.

Ehliyeti ne mezunları alabilir ?

Ehliyet almak artık zorlaşıyor. İlkokul mezunları hariç tüm eğitim seviyesinden olanlar ehliyet kurslarına yazabilir ve ehliyetlerini alabilir. Bu durumun ne gibi avantaj veya dezavantaj olduğunu gelin birlikte bakalım.

İlkokul mezunları ehliyet alabilir mi ?

İlkokul mezunlarının yıllardır beklediği ehliyet alma haberini sizlerle paylaşıyoruz. 1996 yılından beri beklenen ve söylentileri dolaşan haberler 5 Temmuz 2012 tarihinde sonlandı. Bu uygulama 2006 yılında resmi gazete yayınlanarak bu tarih belirlendi. İnsanların panikle her sene ehliyet kurslarına yazılarak ehliyet alamayacağım telaşı son buldu.

5 Temmuz 2012 tarihinden itibaren (ilkokul mezunları ehliyet son tarih) ilkokul mezunları ehliyet alamayacaklar. Bu anlamda ciddi bir potansiyel kalmamakla birlikte, haberlerin ilkokul mezunlarını üzdüğünü söyleyebiliriz. TUİK verilerine göre (2012 yılı için) 18 milyon ilkokul mezun vatandaşlar vardır. Bu rakam içerisinde ehliyetlerini almamış çok sayısı kişi vardır.

Peki, ortaokul mezunu ehliyet alabilir mi ?

Ortaokul mezunu ehliyet alabilir mi ?

4+4+4 eğitim sistemin hayata girmesiyle birlikte ilk 4’te olan bireyler ilkokul, 4+4 sisteminde olan kişiler ise orta okul mezunu sayılmaktadır. Binlerce orta okul mezunun sabırsızlıkla beklediği yasa meclisten çıktı. Orta okul mezunları sürücü açısından ne gibi avantaj sağlıyor ? Bu kanunda hedeflenen şey nedir ? Sürücülük bir yeter işidir. İlk okul mezunu sürücü olmayacak. Yasanın ilk amacı eğitim seviyesinin yükselmesidir.

Lise mezunu ehliyet alabilir mi ?

4+4+4 eğitim sistemi lise mezunu olan kişilerin ehliyet almalarında bir sakınca yoktur. Özellikle internette dolaşan ehliyet lise mezunu yasası ne zaman çıkacak sorularını kaideye almayınız. Kara yolları yönetmeliğinin’de yapılan değişiklik ile ilk okul mezunu hariç tüm eğitim derecelerinin ehliyet alabilecek şartları sağladığını kesinleşmiştir. Ehliyet almak için lise diploması şart mı ? Cevap değildir. En düşük eğitim seviyeniz orta okul olması gerekmektedir.

Diplomasız ehliyet nasıl alınır ?

Ülkemiz hali hazırda bulunan yönetmelik ile diplomasız ehliyet almak diye bir tabir yoktur. En düşük eğitim derecesi orta okul ile olmakla birlikte, orta okul ve üzeri eğitim seviyeleri olan vatandaşların ehliyet almak için gerekli şartları taşıdığı belirtilmiştir. Fakat, illa ehliyet almak istiyorsanız sizlere tavsiyemiz dışarıdan okul bitirmeniz gerekiyor.

Leave a Reply