Ehliyet Sınavı Yokuş (Rampa) Kalkışı

Direksiyon sınavına girecek olan ehliyet kursiyerleri için önemli bir rampa kalkışıdır. Onun tam olarak ayarlanması ilk başta zor gelir. En fazla sıkıntı çektikleri konuların başında gelir. Araba hareket halindeyken yokuş yukarı kaldırma hareketi (rampa kalkışı) arabayı geriye doğru kaçırılabilir. Özellikle sıkışık trafikte ve arkada ki arabanın sık sık kornaya basması yeni ehliyet alan sürücünün korkulu rüyasıdır. Bununla ilgili olarak pratiklerden bahsedeceğiz.

Ehliyet direksiyon sınavı rampa kalkışı nasıl olur ?

Öncelikle ideal bir sürücü arabanın pedallerine hakim olan sürücü anlamına gelir. Bu bakımından her aracın debriyaj kavrama noktası farklıdır. Arabanın motor sesinin değiştiği yer bizim debriyaj kavrama noktasıdır. Şimdi sizlere aracı yokuş yukarı nasıl kaydırmadan kaldırırız bu konuda bilgiler vereceğiz. Gelin bu adımları birlikte bakalım.

  • Arabamız hareket halindeyken yokuş yukarı bir durumda, debriyaj ve frene basılı tutalım.
  • Diğer pedallere basma hakimiyeti yeterli uzakta olması gerekiyor. (Önemli bir aşama)
  • Motor dinleme metodu ile kaldırmak için önce vitesi 1 konumuna alıyoruz. Sonra ayağımız debriyajdan yavaşça çekiyoruz.
  • Freni asla birden bire bırakmıyoruz. Motor sesi değişmeye başladığı konumunda frenden hızlı şekilde çekiyoruz ve gaza basıyoruz. Bu durumda aracımız hareket etmiş olacaktır. Araçta titreme veya stop etme gibi bir durumu hissedersek (anlık olur) gaza yükleniyoruz.

Ehliyet yokuş kalkış nasıl olur ?

Özellikle yeni sürücülerimize tavsiyelerimiz yukarı adımları hızlı bir şekilde uygulamalarıdır. Zaten bir süre sonra artık kendiliğinden kavramış olacaksınız. Dışarıdan gelen kornalara itimat etmeyiniz. Kendinizi strese sokmadan tekrar sürüş hakimiyetinizi kazanmaya bakınız.

Çok dik yokuşlarda el freni ile kalkmanız da bir sakınca yoktur. Kısaca el freni ile yokuş kalkışını anlatalım.

  • Araba hareket halindeyken el freni çekilir.
  • Debriyaja basarak vites 1’e atılır. Ardından gaza basılarak debriyajdan ağımızı yavaşça çekeriz. Bu arada el frenini yavaş indirerek yolumuza devam ederiz.

Dik rampalarda balataları yormamak adına el freni kalkış tercih edilir. Diğer yöntem arasında ki tek fark birinde frene basıyoruz. Bu metotta ise freni yardımıyla kalkışı sağlıyoruz.

Leave a Reply