Ehliyet Sınavında 68 Geçer Mi ? Kaç Puan ile Geçilir ?

Her sene ehliyet sınavına giren yüz binlerce aday var. 2017 yılına ait sınava hazırlan adaylarımıza için bazı bilgiler paylaşacağız. Öncelikle ehliyet sınavından 68 aldım, ehliyet sınavından 68 almak veya 68 puan ehliyet sınavı geçer mi gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Bu soruya net yanıt verirken kaç puan almanız gerektiği ve diğer konular hakkında kısa kısa bilgiler vereceğiz.

Ehliyet sınavından 68 puan aldım

Adaylarımızın en çok karşılaştığı sorular arasındadır. 68 puan aldım geçer mi ? Normalde 68 puan alan bir aday 34 doğru soruya cevap vermiş, 16 soruya ise yanlış cevap vermiş anlamına gelmektedir. Ehliyet sınavından başarılı olabilmek için en az 35 soruyu doğru yanıtlamanız gerekiyor. Ehliyet sınavında 68 geçer mi ? Net cevap geçmez. Sınav tekrarına kalırsınız. Peki, ehliyet sınavından kaç puan aldığımı nasıl öğrenirim ? MEB’in resmi sonuç sitesinden kaç soruya doğru cevap verdiğinizi öğrenebilirsiniz.

Adaylarımız tarafından bir çok soru gelmektedir. Ehliyet sınavından 65 puan aldım, ehliyet sınavından 62 puan aldım veya ehliyet sınavından 59 puan aldım. Geçer not 70’dir.

Ehliyet sınavında baraj kaç puan 2017

Net bilgiler ile şunu paylaşmak gerekirse; 35 soruya doğru işaretlemeniz gerekiyor. Aksi halde ehliyet sınavından kalırsınız. Tekrar sınava girmeniz gerekir. Her soru 2 puan niteliğinde olup 35×2 üzerinden 70 puan almanız gerekiyor. Sonuç itibariyle baraj puanı 70’tir.

Ehliyet sınavından puan hesaplaması nasıl yapılır ?

Normal şartlarda puan hesaplaması her doğru üzerinden yapılmaktadır. Yanlış işaretlediğiniz sorular doğruları götürmemektedir. 50 soru sorulmaktadır. Her doğru soru için 2 puan verilmektedir. 45 doğrunuz olduğunuzda 90 puan alarak sınavı geçerken, 34 ve altı doğrunuz olması durumda 70 puan altını alarak ehliyet sınavından kalırsınız.

Ehliyet sınavı kaç ayda bir yapılır ?

Ehliyet sınavı her ay yapılan bir sınav değildir. MEB takvimine göre sene de 5 defa yapılır. Aralık ayının son haftası bir daha ki senenin hangi tarihlerde yapılacağı açıklanır. Bu yapılan programa göre Motorlu Taşıtlar Sınavı gerçekleşir.

Ehliyet sınavı puan ve soru dağılımı nasıldır ?

Toplamda 50 soru sorulmaktadır. Adaylar için her soru aynı puan değerine sahiptir. ÖSYM tarafından yapılan sınavlar gibi standart sapma olayı yoktur. Hangi soruya doğru cevap verdiğiniz sayılmaktadır. Boş bıraktığınız veya yanlış işaretlediğiniz sorular sayılmamaktadır. Yanlış doğruyu götürmemektedir. Soru dağılımı ise 12 tanesi ilk yardım bilgisi, 9 Tanesi motor ve bilgisi, 23 tanesi trafik ve çevre bilgisi son olarak 6 Tanesi trafik adabı konularından çıkmaktadır.

Leave a Reply