Direksiyon Sınavı Kuralları (Güncel Liste)

Ehliyet sınavından geçen adaylar için direksiyon kurallarını sizler için derledik. Güncel liste halinde kuralları inceleyebilirsiniz. 2017 senesi için tüm kurallar güncellenmiştir. Direksiyon sınavından geçmek istiyorsanız öncelikle burada anlatacağımız kuralları aynen uymanız gerekiyor. Burada liste halinde anlatacağımız konular günceldir. Yazımıza başlamadan önce şu açıklamayı yapmakta yarar olduğunu düşünüyor. Kurallar sizlerin yapması gereken ilk aşamadır. Fakat kişinin otomobil sürme kabiliyeti yoksa ne kadar kurallara uyarsa uysun, yararı olmayacaktır.

Direksiyon sınavına hazırlık aşamaları

Aşamalar şekilde sınava nasıl hazırlanacağız bu başlık altında bunları anlatacağız.

Direksiyon sınavı araç bilgisi ve ön hazırlık aşamaları

Direksiyon sınavı ortalama 30 – 40 dakika arasında sürmektedir. İlk başlangıç aşamasında araç tanıma soruları gelirken, devamında motor ve diğer aksamlardan sorular sorulmaktadır. Peki nedir bu otomobil tanıma soruları ?

Öncelikle direksiyon, el freni, havalandırma, devir göstergesi, sis lambası, vites, gaz, fren, debriyaj, yağ lambası, yakıt deposu, hız göstergesi gibi kavramları iyi derecede bilmeniz gerekiyor.

Sınavın ilk aşamaları

Sınavın ilk aşamasına geçmeden önce heyecan faktörünü yenmeniz gerekir. Buradaki link üzerinden yazımızı inceleyerek heyecanınızı yenebilir veya azaltabilirsiniz. Aşağıdaki adımları sırasıyla yapmanız gerekiyor.

İlk önce arabanızın etrafında dolanarak lastikleri kontrol ediniz.

Daha sonra arabanın kapısını sol elle açınız.

Araca giriş yaptıktan sonra sınav giriş belgesi ve nüfus cüzdanını görevlere teslim ediniz.

Daha sonra giriş tutanağını imzalayarak araç sürüş haline geçiniz.

İlk aşamada ayna, koltuk ve direksiyonu kendinize göre ayarlayınız.

Emniyet kemerinizi takarak aracı çalıştırınız.

Burada anlattığımız aşamalar sınavın ilk adımlarıdır.

Direksiyon sınavında heyecan nasıl yenilir ?

Direksiyon sınavı için heyecan önemlidir. Mutlaka yenmeniz gerekiyor. Doğru bildiğiniz şeyleri bile heyecan ile yanlış yapabilirsiniz. Sınava giren bir çok adayın direk olarak sıkıntı çektiği konuların başında geliyor. Bu sebeple heyecanınızı yenmeniz ve sakin bir sürüş yapmanız gerekiyor.

Direksiyon sınavında araç nasıl kullanır ?

Direksiyon hakimiyeti çok önemlidir. Tutuş şekli 9 çeyrek (15) şekilde kullanılması gerekmektedir. Sınavın önemli unsuru direksiyonun tek elle tutulmamasıdır. Bu noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Dönüşlerde uygun açı ile dönmek size artı puan kazandıracaktır.

Yokuş kalkışı

Bir çok adayın zorladığı konuların başında geliyor. %7 ile %10 arasında belirlenmiş eğim üzerinden araç kaldırılma işlemi yapılır. Aracı geriye kaçırmamanız gerekiyor. Sınavda yokuş kalkışında el freni kullanılmaz. 2 defa araba stop ederse (durursa) sınavdan geçemezsiniz.

Geri şekilde park etme

Son yıllarda zorunluluk haline gelen bir uygulamadır. Sürüş alanına dubalar koyularak park işlemi yapılır. Adayların iki duba arasında sorunsuz park etmesi istenmektedir. 2 duba arası mesafe en az aracın 1.5 katı olması gerekiyor. Örneğin araç 4 metre uzunluğunda ise mesafe 6 metre olarak ayarlanmaktadır.

Sonuç ve değerlendirme

Değerli adaylar, direksiyon sınavından heyecan yapmadan bildiklerinizi uygulayarak geçebilirsiniz. Eğer sürüş kabiliyetiniz yoksa kesinlikle kurstan yardım isteyiniz. Gerek bire bir sürüş gerekse simülasyon sürüşü ile eksik kaldığınız noktaları kapatın. Ancak bu şekilde sınavda başarıyı sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply