Direksiyon Sınavından Geçmek İçin Ne Yapmalıyım

Bu yazımızda direksiyon sınavına girecek arkadaşlarla alakalı detaylı bilgiler verilecektir. Öncelikle direksiyon sınavından geçmek için ne yapmamız gerekiyor ? püf noktaları nelerdir ? başarılı nasıl olunur ? Bu konular hakkında bilgiler anlatacaktır.

Genellikle adaylarımızın en çok hata yaptıkları konu direksiyon sınavında acele davranmaları, heyecan yapmaları veya yapacağı şeyi unutmaları (yani sinyal vermek gibi) hatalara düşerek sınavda başarısız oluyor. Bu konumuzda başarının anahtarını başarıyı sağlayacak kriterleri arayacağız.

Bildiğiniz üzere yeni yönetmelik birlikte 30 dakika araç kullanımı ve 5 dakika araç bilgi tanımı hakkında sorular sorularak sınav tamamlanmaktadır. Yönetmeliğin ilk 5 dakika araç tanıtımı yani motor kaputu nereden açılır ?direksiyon nedir ? el freni veya motor yağı nereden konulur ? gibi sorular sorulurken, geriye kalan 30 dakikada araç kullanımı yapılmaktadır. Bu araç kullanımı içerisinde rampa kalkışı, park etme, geri geri gitme veya araç sürüş teknikleri gibi bir çok işlem yapılmaktadır.

Direksiyon sınavında çok hızlı hareket etseniz bile toplam süreniz 30 dakikadır. Bu sürenin altında yapacağınız işlemler hızlılıktan dolayı herhangi bir etki etmeyecektir. Sınavda her il ve ilçenin kendine özgü direksiyon güzergah yeri vardır. Bu güzergah üzerinde tüm işlemler yapılır.

 

Direksiyon sınavını geçmenin püf noktaları

Gelin birlikte direksiyon sınavının püf noktalarını en önemli kriterlerine liste halinde görelim.

* Kesinlikle acele davranmanız toplam süreniz 30 dakikadır. Yapacağımız işlemleri hızlı da yapsanız yavaş de yapsanız bu sürene altında direksiyon sınavınız tamamlanmayacaktır. Hızlı yaptığınız takdirde hata riskiniz yükselirken, yavaş yaptığınız takdirde hata yapma oranınız oldukça düşecektir.

* Öncelikle aracın etrafında bir tur atarak tekerlekleri kontrol ediniz.

* Daha sonra aracına binerek koltuk direksiyon ve aynaları kendinize göre ayarlayınız.

* Direksiyon sınav tutanağına görevliye teslim ederek sınavınızı başlatılmasını talep ediniz. Yukarıda anlattığımız gibi ilk 5 dakika araç başında Araç hakkında bilgiler sorulurken sürüş teknikleri kısmıyla bu andan itibaren toplamda 30 dakikalık süreniz vardır.

* Emniyet kemerinizi takarak aracı çalıştırınız daha sonra sola sinyal vererek yola çıkınız.

* Vites geçişlerinde sarsıntı yapmadan geçmeniz sınavda size artı puan kazandıracaktır.

* Araç sürerken dikkat edeceğini hususların başında virajları iç kısımdan almak, direksiyonu dokuz çeyrek adı verilen sürüş tekniği ile kullanmak veya rampa kalkış yaparken sinyal vererek duruş yapmak gibi bir çok artı kriter bulunmaktadır.

* Rampa kalkışı yapmadan önce oturacağınız da kesinlikle sinyal vermeniz gerekiyor. Yani dışarıdaki insanlara dış çevreye benim burada duracağım anlamında ikaz vermeniz şarttır. Bu da sınavda size artı puan kazandıracaktır.

Sonuç olarak direksiyon sınavını geçmek sizin elinizdedir. Bir çok adayımız tarafından direksiyon sınavından geçmek için dua okunur. Duaların tesiri bu anlamda kuvvetlidir.

 

Direksiyon sınavından geçtikten sonra

Ehliyet sınavında başarılı olan adaylar sınav açıklandıktan 3 hafta sonra Direksiyon eğitimine yani sınavına tabi olurlar. Direksiyon sınavında başarılı bir şekilde geçen adaylar için ehliyet alma süreci tamamlanır. Bu aşamadan sonra kursun verdiği belgeler ile en yakın trafik müdürlüğüne giderek ehliyet başvurusu yapabilirsiniz.

Direksiyon sınavını 4 kez geçemeyenler

Hem ehliyet sınavı için hem de direksiyon sınavı için giriş hakkı dörder kezdir. Yani direksiyon sınavından 4 kez üst üste kalan adaylar için dosyaları yanmakta ve tekrar ücret ödemek zorunda kalmaktadırlar.

Direksiyon sınavından kalanlar tekrar ücret öder mi ?

Normal şartlarda 1 2 3 ve 4 kez sınavdan kalan adaylar direksiyon sınavı için harç ücreti öderken 5. Kez kalma durumunda dosyaları yanmaktadır ve tekrar ehliyet kursuna yazılarak sınava tabi olurlar sınav sonunda yine direksiyon sınavına girerek ehliyet alabilirler.

Direksiyon sınavına girmezsem ne olur ? 

Bu konuya ilişkin bazı bilgiler vermiştik yine de tekrarlamak da yarar var. Direksiyon sınavından 1 2 3 4 kez kalanlar sadece direksiyon harcı öderken 5. Kez kalma durumunda ehliyet dosyası yanarak tekrar kursa yazılmaları gerekmektedir.

Direksiyon sınavına girmedim hakkım yanar mı ?

Hakkınız kesinlikle yanmaz fakat 5. Defa da sınavdan kalmanız veya sınava girmemeniz durumunda dosyanız yanar Yani bu durumda tekrar ehliyet kursuna yazılmak gerekir. Sonuç itibariyle direksiyon sınavına toplamda 4 kez girme hakkınız vardır.

Ehliyet yazılı sınavına girmezsem ne olur ?

Direksiyon sınavı da ehliyet yazılı sınavı gibi maksimum 4 kez girme Hakkı bulunur sene içerisinde yapılan sınavlara girerek sınavdan geçmeniz durumunda direksiyon sınavı tabii olursunuz.

Leave a Reply