Ehliyet Sınavını Geçemeyenler Ne Yapacak

Ehliyet sınavından kalanlar ne yapacak ? Konumuzda ehliyet ve direksiyon sınavından geçemeyen adaylar ile ilgili bilgiler vermeyi hedefliyoruz. Öncelikle ehliyet sınavı senede 5 defa Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bu sınavlardan herhangi birisinden kalan adaylar bir sonraki sınava hazırlanması gerekiyor. Ayrıca direksiyon sınavından kalan adaylar için de aynı süreç izlenmektedir. Peki, adaylar ne sınavı geçemez veya kalırlar ? Araştırma yaptık ve sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Ehliyet sınavında yapılan hatalar nelerdir ?

Öncelikle nasıl başarıya ulaşacağız ? İşte bu konuda bilgiler verelim. Daha sonra yapılan hataları inceleyelim. Adayların sınava hazırlanırken, kesinlikle ehliyet kurslarını devam etmesi gerekiyor. Bunun yanında kurstan kitap alarak konulara iyi çalışmaları ve çıkmış sorular üzerinde analiz yapmak gerekiyor.

Şimdi de yapılan yanlışlara bakalım. En çok yapılan hataları sizler hazırladık.

  • Soruyu tam okumadan cevaplamak, ( olması gerekeni değil de, olmaması gerekeni işaretlemek)
  • Soruyu yanlış okumak, ( doğrudur veya yanlıştır )
  • Cevapları yarım yamalak hatırlamak,
  • 2 şık arasında kalarak yanlışı işaretlemek,
  • Hızlı cevaplarken yanlışa düşmek,
  • Trafik işaretlerini yanlış anlamak,

Genel itibariyle yapılan yanlışlar bunlarda ibarettir.

Ehliyet sınavından kaç yanlış yapılabilir ?

Adaylar için sınav takvimi işlemeye başladı. Adayların başarılı olabilmesi için 70 puan alması gerekiyor. Daha kısaca anlatmak gerekirse; 35 soruya doğru yanıt veren adaylar 70 puan alarak geçer. En fazla 15 soruya yanlış yapabilir. 16. yanlışı işaretlediği anda 68 puan ile kalabilir. Bunun için burada ki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Direksiyon sınavını geçemeyenler ne yapacak ?

Direksiyon sınavı ehliyet sınavından başarılı olan adaylar için yapılır. Peki, ehliyet sınavından geçen direksiyondan kalırsa ne yapması gerekiyor ? Öncelikle en fazla 5 defa girme hakkını olduğunu hatırlatalım. 5 defa da alamayan adaylar için ehliyet kursuna tekrar yazılma süreci başlar. Buna dosya yakmak denilmektedir.

Leave a Reply