Ehliyey Sınıfları Nelerdir?

Ehliyet Sınıfları

Ülkemizde vazgeçilmezi olan arabaların her birine özel ehliyet vardır. Örnek vericek olursak tır ehliyeti alan bir şoför taksi tipi araba kullanamaz. Bunun nedeni ise kazaları önlemektir. Ehliyet sınıfları onlarcadır. En çok kullanılan ehliyet sınıfları B sınıfı ehliyet ve A sınıfı ehliyettir. Bunun dışında olan ehliyetler ise: M, A1, A2, B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F ve G’dir. Bunun dışında gemi, uçak, tren içinde ehliyet alınmaktadır fakat bu ehliyetler motorlu taşıtlar gibi değildir. Özel bir sınava girerek birkaç teste tabii tutularak bu ehliyetler alınmaktadır.

OTOMOBİL EHLİYETİ

Otomobil ehliyeti alan bir kişi kamyonet ehliyetide almış olmaktadır. Ülkemizde en çok kullanılan ehliyet otomobil ve kamyonet ehliyetidir. Bu ehliyetler ise B ve BE’dir. Neden ikiye ayrılmış diye sorarsak B ehliyet alan bir kişi normal otomobil ve kamyonet sürebilir. BE ehliyeti alan şoför ise romörklü kamyonet kullanabilir. Romork motorlu araçla çekilen insan veya yük taşımak için imal edilmiş motorsuz taşıttır. Romork’lü kamyonetlerde iki şekilde ayrılmaktadır. Yarı romorklü kamyonlar tam romorklü kamyonlar BE ehliyetine sahip birisi bu ikisinide kullanabilir fakat bunun dışında bu aracı kullanan gözükürse Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından plaka sahibine para cezası verilir.

Motorsiklet Ehliyeti

Motorsiklet ehliyeti en yaygın alınan ikinci ehliyettir. Motosiklet Ehliyetine sahip olan birisi her motorsikleti kullanamaz. Birden fazla motorsiklet sınıfı vardır. Bunlar A1, A2, A ve B1’dir birbirinden farkları ise: A1 ehliyeti olan birisi 125cc ye kadar motosiklet kullanabilir ve motosiklet teker sayısı 2-3 olabilir. A2 ehliyetine sahib bir motosikletci 35kw kadar motosiklet kullanabilir ve motosiklet teker sayısı 2-3 olabilir. A ehliyetine sahib bir motosikletci 35kw üzeri motosiklet sürebilir ve motosiklet teker sayısı 2-3 olabilir. B1 ehliyetine sahip bir motosikletci 4 tekerli istediği motosikleti kullanabilir. Birde motosikletten ayrı ama yinede 2-3-4 tekerli olan motorlu bisiklet vardır bunu sürebilmek için M ehliyet sınıfına sahip olmak gerekmektedir. 

Leave a Reply