Güvenli Seyahat ve Kuralları

Güvenli Seyahat

İster tatiline gidin isterseniz bir geziye ya da iş seyahatine, eğer daha önce gitmediğiniz bir ülkeye gidiyorsanız seyahatiniz sırasında kendinizi huzurlu ve güvende hissetmek en önemli konulardan biridir. Güvenli ve huzurlu seyahat etmek için bütün verilen bilgileri not etmek gerekmektedir. Şoför bir yere dalmadan direk yoluna bakarak ve  bütün levhalara ve kurallara uyarak gitmesi Güvenli seyahat etmeyi kolaylaştırmaktadır.

Güvenli Seyahat Kuralları

Güvenli seyahat edebilmek için Emniyet Genel Müdürlüğünün koyduğu birçok madde bulunmaktadır. Günümüzde çocuklar en önde koltukta oturmayı çok sevmektedir fakat çocuklara ön koltukta oturmak yasaktır. Arabada bebek varsa anne kucağında seyahat etmesi yasaktır. Bebeğin kendine ait bir bebek koltuğu olmak zorundadır. Araç içinde bulunan herkes emniyet kemerini takması zorunludur araçda kimse özelliklede şoför alkollü içecek kullanmamalıdır. Araçla seyahate çıkmadan önce aracın bakımları tam olması gerekmektedir. Araçtaki hava yastığı her durumda çalışır olması gerekmektedir. Emniyet kemeri bol olan veya emniyet kemeri olmayan çocuklar için sürüş yükseltisi bulunmaktadır belirli bir yükselti koltuğa koyularak üstüne oturulduğunda emniyet kemeri tamamen kişiyi veya çocuğu kavramaktadır. Şoför uykulu bir biçimde yolculuk yapmamalıdır uykusunu almış dinç bir şekilde seyahat etmelidir. Şoför seyahat sırasında telefonla konuşmamalıdır bir yerde durup telefona öyle cevap vermelidir. Güvenli seyahat kuralları bukadarla sınırlı kalmamaktadır sayılamayacak kadar kural vardır bu kuralların birçoğunun ana maddesi ise dikkattir.

Güvenli Sürüş İçin Bilgiler

Arac hareket etmeden ve durmadan önce her şeyin yolunda olup olmadığı kontrol edilmelidir. Araç kullanırken sürekli dikkatli  olunmalı ve genellikle sağ tarafa dikilmiş olan trafik işaretlerini asla gözden kaçırılmamalıdır. Trafik işaret levhalarındaki hız sınırlarının müsaade edilen maksimum hızlar olduğu unutulmamalıdır. Vites ayarlamalı iyi yapılmalıdır. Araçlara fazla yakın gidilmemelidir. Böylece kazalardan kaçmış olursunuz. Aynalar sık sık gözlenmelidir. Hızlı olanları yavaşlatmaya çalışmayın. Aracınızı kısa süre olsa bile durdurursanız güvenliği kontrol edilmelidir. Farlar diğer sürücüleri rahatsız etmeyecek şekilde açılmalıdır. Gözlerinizi sadece bir noktaya odaklamayın. Güvenlik sürüş bilgilerinden birkaçı bunlardır ve birden fazla daha bilgi vardır.

Leave a Reply