ANNE KARNINDA KORONOVİRÜS KAPTI

ANNE KARNINDA KORONOVİRÜS KAPTI
14 Mart 2020 - 23:58

Bugüne kadar koronavirüs nedeniyle ö-len çocuk olmadı. Ancak İngiltere’den gelen haber tüm anne babaları k-orkuttu. Yeni doğan bir bebeğin k-oronavirüs t-esti pozitif çıktı. Bebeğin virüsü anne ka-rnında kaptığı sanılıyor.İngiltere’de yeni doğan bir bebek, koronavirüs testi pozitif çıkan dünyanın en genç v-akası oldu. Bebeğin annesi z-atürre ş-üphesiyle günler önce h-astaneye kaldırıldı. Ancak test sonucu d-oğumdan sonra gelebildi. Annenin durumunun bebeğinkinden daha k-ötü olduğu anlaşılınca ikili ayrı h-astanelerde t-edavi görmeye başladı. Bebek, d-oğumun gerçekleştiği North Middles-ex Hastanesi’nde tedavi edilirken, anne ise e-nfeksiyonda uzman bir hastaneye t-aşındı.


 

D-oğum sonrasında mı yoksa r-ahim yoluyla mı kaptı?Daily Mail’in haberine göre, annenin test sonucunun p-ozitif çıkmasından sonra bebek de doğumun hemen ardından t-este tabi t-utuldu. Doktorlar bebeğin v-irüsü d-oğum sırasında mı yoksa r-ahim yoluyla mı kaptığını anlamaya çalışıyor.

“İki hastayla da te-mas eden personele kendilerini izole etmeleri tavsiye edildi” diyen bir kaynak, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Sağlık yetkilileri hastaların durumunun ardındaki koşulları bir an önce t-espit etmeye çalışıyor.”

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya y-ayılan yeni koronavirüsün çocukları daha az e-tkilediği biliniyor.


 

Virüsün çocukları neden e-tkilemediği bir g-izemDünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre Çin’de b-ildirilen v-akaların sadece yüzde 2,4’ü çocuklardan oluşuyor. Bunlar arasında a-ğır h-astalananların oranıysa yüzde 0,2. Ülkede Kovid-19 diye bilinen h-astalık yüzünden ö-len çocuk bildirilmedi.Öte yandan yeni koronavirüs, yaş ölçeğinin öteki tarafında ne denli ö-lümcül olduğunu kanıtladı. DSÖ’ye göre 80 yaş üstü kişiler için ö-lüm oranı yüzde 21,9’u buluyor. 10 ila 39 yaşlarındaki kişilerdeki ö-lüm oranının da yaklaşık yüzde 0,2 olduğu düşünülüyor.

Kanada merkezli Global News’e konuşan McMaster Üniversitesi’ndeki Kanada Yaşlılık ve B-ağışıklık A-raştırma Kurulu’ndan Dawn Bowdish “Virüsün neden çocukları e-tkilemediği bir g-izem. Bu olağandışı. Bu daha önce gördüğümüz bir şey değil ve nedenini bilmiyoruz” dedi.


 

Washington Post’un aktardığına göre bilim insanları şimdi bunun nedenini çözmeye çalışıyor. Cleveland Çocuk Kliniği’nden Pediatrist Frank Esper’e göre çocukların neden bu kadar az e-tkilendiğini anlamak, virüsün diğer yaş gruplarını nasıl ve neden h-asta ettiğine ya da ö-ldürdüğüne ışık t-utabilir.

Bu haber 1053 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum