Güncel ve tarafsız yeni nesil haber sitesi

Koronavirüs hastalarına iltihap sökücü ilaç umut oldu

Koronavirüs hastalarına iltihap sökücü ilaç umut oldu
17.451
15 Eylül 2020 - 17:30

Covid-19 çıktığı günden beri hemen hemen her ülke kendi çapında araştırmalar yapmaya başladı hem koronavirüs için hemde aşısını bulabilmek için. Şu an itibariyle ise aşıya en yakın ülke Rusya gibi görünüyor, İngiltereli araştırmacıların da incelenmesi sonucu aşı olumlu karşılandı. Tüm dünya aşı çalışmalarına kitlenmişken ABD ilaç şirketi Eli Lilly’den güzel haber geldi. Sevindiren araştırma ve bilgi çok uzaklardan ABD’den geldi.

Koronavirüsü tedavi etmek için her ülke neredeyse farklı yöntemler kullanmakta, farklı ilaçları destekleyici tedavi olarak kullanmakta zira bu virüs için her saat bile çok değerli. ABD’de bulunan ilaç firması Eli Lilly çok değerli bir araştırmaya imzasını attı ve dikkatleri üzerine çekti.

Firma, Remdesivir ile aynı anda kombinasyon olarak verilmekte olan Olumiant isimli ilacı Baricitinib’in, durumu kritik olan Covid-19 hatalarının iyileşme sürelerini yalnız başına Remdesivir ile tedavi edilen vakalara kıyasla yaklaşık olarak 1 gün kısalttığını bildirdi.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün de desteklediğini araştırmanın neticesini aktaran ABD’li firma, eczanelerde Olumiant adıyla bulunabilmekte olan bir hap olan Baricitinib kullanılan koronavirüs hastalarının hepsinin 4 gün yerine 3 günde iyileştiğini dile getirdi.

FDA BAŞVURUSU YAPACAKLAR

ABD’li firma Eli Lilly, 1000’den fazla hasta üzerinde etkisi denenilen ve yeni tip koronavirüs hastalarının iyileşme vaktinin hızlanmasına katkı sağlayan Baricitinib hapı için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) acil kullanım izni adına başvuruda bulunmayı planladığını aktardı.

KORONAYI DURDURMAK İÇİN HER TÜRLÜ TEDAVİ YÖNTEMİ DEĞERLİ

Analist Louise Chen, Eli Lilly’nin araştırma sonuçlarının mühim olduğunu, çünkü pandemiyi kontrol altında tutabilmek adına kanıtlanan her türlü etkili tedaviye ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

1000’DEN FAZLA HASTA KATILDI

Öte yandan, Eli Lilly, 1000’den fazla hastanın katılım sağladığı deneylerin sonrasında, FDA’nın baricitinib için bir acil kullanım onayı vermeyi planladığını aktardı. Bahsi geçen ilaç, “Sitokin fırtınası” ismi konulan Koronavirüse karşı potansiyel olarak ölümcül bir bağışıklık tepkisini bastırmaya yardımcı olmakta.

Yazın başında Haziran ayında ABD’li firma Eli Lilly, ABD, Avrupa, Asya ve Latin Amerika’da hastanede yatış halinde olan hastalarda ilacı test etmek için ileri aşama klinik deneylere start vermişti.

google news abonelik

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.