KORONAVİRÜSÜ BU ŞEKİLDE YOK EDEBİLİRİZ

KORONAVİRÜSÜ BU ŞEKİLDE YOK EDEBİLİRİZ
13 Mart 2020 - 01:10

Koronavirüs ortaya çıktığı günden itibaren bilim insanları ve uzmanlar kişisel h-ijyenin, özellikle el yı-kamanın önemine v-urgu yaptı. ABD’li bir kimya profesörü ilse yaptığı açıklamayla, sabunun koronavirüsü yok ettiğini söyledi.Koronavirüs s-algını dünyada can almaya devam ediyor. ABD’de yeni tip koronavirüs olan Covid-19 v-aka sayısı ise 1000’i aştı. V-aka sayısı arttıkça halktaki p-anikte durdurulamaz biçimde artıyor. Koronavirüsten k-orunmanın en e-tkili ve en ucuz yolu ise sabunlu suyla el yıkamak.Koronavirüs (Covid-19), soğuk a-lgınlığı ve g-rip gibi solunum yolu h-astalıkları genelde ellerimizden y-ayılır. Hasta olan biriyle el sı-kışmak veya viral p-arçacıkların ya-pışmasıyla h-astalık kapabilirsiniz. Eller ise bu tip v-irüsler için yapışkan t-uzaklar gibidir. Vi-rüs yapışan elimizi yüzümüze sürersek, direkt olarak v-irüsü kapılır. Ancak v-irüs b-ulaşmış elimizi e-tkili bir şekilde y-ıkarsak, o vi-rüs vücuttan a-tılır. Bu yüzden eller, Covid-19’a karşı verilen sa-vaşın ön saflarıdır. H-astalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) elleri temizlemenin en iyi yolunun sabunlu su ile yıkamak olduğu v-urgusu yapar. Sabun veya suya ulaşamadığınız durumlarda ise, en az %60 a-lkol içeren el d-ezenfektanı kullanılmasını öneriyor. Uzmanlar bu iki yöntem dışındaki yolların aynı e-tkiye sahip olmadığını belirtiyor. Özellikle h-ijyenik j-ellerin e-tkisiz olduğunun altı ç-iziliyor.SABUN V-İRÜSÜ NASIL YOK EDİYOR?New South Wales Üniversitesi’nden kimya profesörü Palli Thordarson, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla d-ikkatleri üzerine ç-ekti. Elleri sabunlu suyla y-ıkadığınızda sadece v-irüsleri vü-cudunuzdan a-tmıyorsunuz diyen Profesör Thordarson, aynı zamanda sabunlu suyla el y-ıkamanın vir-üsleri e-tkisiz hale getirdiğini söyledi. Profesör Thordarson paylaşımında, sabunlu suyla el y-ıkamaya “bir binayı y-ıkıp, tüm tuğlaları parçalayan bir y-ıkım ekibi” benzetmesinde bulundu.

Sabunlu suyla ellerinizi yıkarken z-ararsız v-irüs pa-rçaları suyla birlikte a-kar g-ider. Ama bu v-irüsü e-tkisiz hale getirmek için mutlaka 20 saniyeden uzun ellerinizi sabunlu suyla o-valamanız gerektiğinin a-ltını ç-iziyor. A-lkol oranı yüksek el d-ezenfektanları da aynı işi görür. Sabunla benzer şekilde işleyen el d-ezenfektanının e-tkili olması için y-üksek a-lkol konsantrasyonuna ihtiyaç vardır. Yüksek a-lkollü el d-ezenfektanı v-irüsleri ö-ldürür ancak c-ildinize de z-arar verebilir.
 “A-NTİBAKTERİYEL SABUNA İHTİYACINIZ YOK!”An-tibakteriyel etiketiyle satılan sabunlar hakkında da konuşan Profesör, “sabun vi-rüsü yok etmek için en e-tkili yöntem, a-ntibakteriyel sabuna ihtiyacınız yok.” dedi. Kimya profesörü, basit bir sabunla, e-tkili ve uzun süre ellerin y-ıkandığında vi-rüsten k-orunabileceğini söylüyor.

Bu haber 1911 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum