TÜRKİYE SINIRINA DAYANAN ÇEKİRGELER

TÜRKİYE SINIRINA DAYANAN ÇEKİRGELER
13 Mart 2020 - 01:07

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, sosyal medyada gündem olan ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Ö-rgütü’nün hakkında u-yarılarda bulunduğu “çekirge i-stilası”yla ilgili konuştu. “Çöl çekirgeleri Irak’a kadar geldiyse Türkiye’ye de gelebilir” ifadelerini kullanan Güngör, çekirgelerin koronavirüsten daha t-ehlikeli olduğunu v-urguladı.Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Özden Güngör, Birleşmiş Milletler’in geçtiğimiz günlerde u-yarıda bulunduğu ve bugün Türkiye’de gündem olan “çekirge i-stilası”yla ilgili konuştu.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre; binlerce sosyal medya kullanıcısının “#çekirgeistilası” hashtag’ini kullanmasıyla Twitter’ın birinci gündem m-addesine yerleşen konuyla ilgili Güngör, “Çekirgelerin İran ve Irak’a ulaşmış olmaları Türkiye için r-isk ve problem teşkil ediyor” dedi ve ekledi, “Koronadan daha t-ehlikeli.”“ÇOK HIZLI Ü-RÜYOR VE BÜTÜN ÜRÜNLERİ SİLİP SÜPÜRÜYORLAR”Güngör, “Normalde Afrika’dan giden çöl çekirgesi s-ürüsünün Asya’ya yönelmesi gerekiyordu. Yön değiştirip bu tarafa gelmişler. Bunun en büyük nedenlerinden biri küresel iklim d-eğişikliği” ifadelerini kullandı.

Sürülerin milyarlarca çekirgeden oluştuğunu söyleyen Güngör, söz konusu canlıların günde 150 ila 170 kilometre yol katedebildiğini vurguladı. Güngör, “Çok hızlı ü-rüyor ve bütün ürünleri silip süpürüyorlar. Her türlü bitkisel ürünleri y-iyebiliyorlar ve tarım alanlarını t-ahrip ediyorlar. Bir çekirge s-ürüsü, bir günde 40 bin kişiye yetecek gıdayı t-üketiyor” diye konuştu.“BAKANLIĞIN NE GİBİ Ö-NLEMLER ALDIĞINI BİLMEMİZ GEREKİYOR”Türkiye’de üreticilerin hali hazırda z-orluk çektiğinin altını ç-izen Güngör sözlerini şöyle sürdürdü:

“2.7 milyon kayıtlı çiftçi sayısı 2.1 milyona dü-ştü. İşlenebilir tarım arazileri a-zaldı. Gıda s-ıkıntısı var. Her türlü ithalat ve ihracatta k-ısıtlamalar mevcut. Çöl çekirgesinin Türkiye’ye girmesi demek, büyük p-roblem demektir. Gıda fiyatları y-ükselir. Üretim zaten k-ısıtlı. Korona yüzünden ithalat da yapamıyoruz.”Güngör, Tarım Bakanlığı’nın Tarım İl Müdürlükleri’ni uyarması gerektiğini söyledi.

Güngör, “Çöl çekirgesiyle ilgili bakanlığın ne gibi ö-nlemler aldığını bilmemiz gerekiyor. Tıpkı koronayla ilgili yapılan bilgilendirmelerdeki gibi bakanlığın te-dbirler önermesi lazım. Bu is-tila, gıda ve turizm açısından r-isk oluşturuyor. Devlet hazırlıklı olmalı” dedi.

Bu haber 2630 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum